تاریخ بروزرسانی : 1 سال 1 ماه قبل بازدید : 351 نویسنده : مدیر سیستم تعداد نظرات : 0

حمل و نقل،یکی از ارکان قیمت گذاری

در این نوشته سعی بر بررسی تکنیکی و آکادمیک حمل ونقل را ندارم و بیشتر سعی من بر اینست که نقش حمل ونقل در قیمت گذاری ها و اهمیت آنرا در یک رابطه تجاری پایدار را نشان دهم.


عوامل بسیاری در قیمت نهایی موثر هستند اما به جرات می توان ادعا کرد که در هر مکانی معامله ای بین 2 نفر انجام شود نفر سوم و نا پیدایی به نام حمل و نقل وجود دارد که تایین کننده قیمت نهایی است.و یا هر دو طرف ازین موضوع آگاهی دارند که معامله ختم به خیر می شود یا یکی از طرفین اطلاع ناقصی از آن دارد که باعث بروز اختلافات میشود که در خیلی از مواقع خسارتهای سنگینی نیز به همراه دارد.در اینگونه مواقع هیچکدام از طرفین بسته به میزان خسارت وارده قبول جبران را نخواهند پذیرفت و این داستان سر دراز پیدا خواهد کرد.چه باید کرد؟ آیا کلاسی و یا جزوه ای وجود دارد که با مراجعه به آن از همه موارد آگاه شد؟ متاسفانه پاسخ به سوالات مطرح شده منفی است در این مقاله سعی بر این دارم که ازین مقوله “پیچیده” معاملات پرده برداری کنم به صورتی که با مراجعه به آن حداقل کمتر خسارت ببینیم.

در مورد بار مورد همه چیز را بدانید

در مورد جنسی که قرار است شما معامله کنید همه چیز را بدانید وزن،طول،عرض،ارتفاع،رنگ،فساد پذیری و بسیاری از مواردی که در قیمت اثر گذار است برای مثال وقتی شما در بازار میلگرد خریداری میکنید و سفارش حمل 3 تن میلگرد 20 به طول 12 متر را میدهید برای فروشنده راهی به جز حمل با تریلی وجود ندارد که کرایه آناز 450 هزار تومان کمتر نخواهد بود ولی اگر همین مقدار میلگرد را به ابعاد 6 متری تبدیل کنیم هزینه برش اضافه خواهد شد اما کرایه حمل آن با خاور انجام خواهد شد که حدودا 200 هزار تومان هزینه خواهد شد پس اطلاع دقیق از ابعاد و یا تبدیل کردن به ابعادی که راحت تر بتوان آنرا حمل کرد هزینه های جانبی را بسیار کاهش خواهد داد البته در بعضی از مواقع چاره ای جز حمل به ابعاد واقعی نداریم.

مشورت کنید

در تمامی معاملات همیشه چندین زیر مجموعه اجرایی و عواملی  وجود دارد که اکثر اوقات مورد توجه قرار ندارند مثال واضح آن همین بابری و حمل نقل است که اکثر تجار و کارفرمایان از قدرت اثر گذاری آنها در قیمت پروژه بی اطلاع هستند حداقل در پروژه های کوچک که حاشیه سود پایین تری دارند.بنا به قانون راهداری و پلیس راهنمایی و رانندگی و بنا به ایام خاص همیشه محدودیت هایی برای تردد ماشینهای باربری داخل و خارج شهر وجود دارد که باید از آنها در لحضه خبر دار باشید با مشورت با کسانی که همیشه در جریان این امور هستند راهنمایی خوبی در این زمینه می توانند به شما بدهند.

تعیین تکلیف همه چیز

از همان ابتدا صحبت کنید که قرار است پول حمل را چه کسی پرداخت کند،و به چه صورتی پرداخت شود،در صورت بروز حادثه مسئول کیست و خلاصه همه چیز راجع به مسئولیت طرفین در قبال حمل و نقل و اتفاقات ناشی از آن مشخص باشد و هر دو طرف بداننند که طرف حساب باربری کیست.

خاطرم هست که چندین سال پیش برای یکی از دوستان میلگرد ارسال کردم که به دلیل شرایط محل تحویل و عجله ارماتور بند مجبور به حمل در روز بودیم اما به دلیل سربالایی زیاد و بی احتیاطی راننده ماشین (شورلت)در وسط خیابان چپ شد و افتضاحی به بار آمد که تا چندین ماه قبل در گیر آن بودیم اختلاف آنجا بود که کارفرما میگفت من مسئول بعد از تحویل گرفتن بار هستم و باربری میگفت ما بار شما را حمل میکردیم که خسارت دیدیم و ما هم میگفتیم از بعد از خروج از انبار مسئول باربری است. خلاصه که بعد از کشمکشهای فراوان این قضیه حل شد و این یک نمونه کوچک از هزارن موردی است که هر روز اتفاق می افتد.

در بعضی از معاملات(مثلا گوشی تلفن همراه) شخص خاصی باید تایید نهایی را انجام دهد که معمله انجام شده تلقی گردد حال اگر شرایط  جنس تحویلی با شرایط خریدار همخوانی نداشته باشد عودت خواهد شد که در همال لحظه باید مشخص شود که این خسارت مشمول کدام یک از طرفین معامله است چو در بعضی از معاملات همین عودت ساده باعث به وجود امدن خسارت سنگینی خواهد شد.

همه چیز را بنویسد و ارسال کنید

هر چیزی که لازم دارید و برای شما مهم است را بنویسید و برای طرف دیگر ارسال کنید و از او بخواهید برای شما امضا کرده و دوباره ارسال کند که شما مطمئن شوید او از همه چیز آگاه است و هیچ سوپرایزی در کار نیست و حتما قید کنید در صورت نبود شرایط بارر یا جنس مورد معامله عودت داده خواهد شد و هزینه های ان به عهده فرستده خواهد بود.

در آخر

اگر قرار جنسی را بخرید و یا معامله انجام دهید از قبل با باربری و یا پیک یا مسئول حمل ونقل یا هر کسه دیگه ای که در این زمینه کار میکنه و سر رشته داره مشورت کنید و از تمام شرایط آگاه شوید و تا اونجا که میتوانید سوال کنید تا جایی که هیچ چیز مبهمی برای شما باقی نماند و کسانی که اهل معامله باشند از سوالات زیاد شما ناراحت نخواهند شد و بدانید که هر چیزی قیمت خاص خودش را دارد و هیچ چیز ارزانی بی دلیل نیست به تفاوت فاحش در بعضی از قیمتها نیز توجه کنید و دیگر عرضی نیست جز ” هیچ وقت چیزی رو خوب نفهمیدی مگر اینکه بتونی به مادر بزگت توضیحش دهی”

موفق باشید و منتظر نظرات و سوالات شما هستم

درباره نویسنده
پر بیننده ترین مقالات
گـالـوانیــزه کـــردن (Galvanization)
تاریخ بروزرسانی1396/09/22 15:18:14 بازدید 622

سیستم شالوده بلندترین برج دنیا (برج خلیفه دبی) – بخش اول
تاریخ بروزرسانی1396/08/08 16:48:07 بازدید 530

انواع مش فولادی و کاربرد آن در سازه و معماری قسمت اول
تاریخ بروزرسانی1396/08/08 16:47:43 بازدید 491

حمل و نقل،یکی از ارکان قیمت گذاری
تاریخ بروزرسانی1396/09/20 13:02:33 بازدید 351

کسب و کـــار شخـــصی … آری یا نه؟
تاریخ بروزرسانی1396/09/14 15:39:19 بازدید 337

زمانی که کار نکردن بهترین کار است!
تاریخ بروزرسانی1396/09/08 09:04:49 بازدید 307

اولـــــــین ارســـــــــال برای فولـــادین
تاریخ بروزرسانی1396/09/20 15:33:24 بازدید 267