تاریخ بروزرسانی : 1 سال 1 ماه قبل بازدید : 337 نویسنده : مدیر سیستم تعداد نظرات : 0

کسب و کـــار شخـــصی … آری یا نه؟

در بسیاری از افراد ترس از شکست و عدم ریسک پذیری از میل به رسیدن به رویاهاشون بیشتر است.

این حالت خطری نداره اما زندگی رو محدود میکنه…


ممکنه یک نفر چندیت سال در کمال آرامش و اطمینان به کارمندی ادامه بده و زندگی راحت و خوبی هم داشته باشه اما نخواد ریسک کنه و کسب و کار خودش رو با تمام خطرات احتمالی راه بندازه.

اما کسانی که ریسک میکنن و کسب و کار خودشون رو راه می اندازن به طور ذاتی چالشهای موجود در راه رسیدن به رویاهاشون رو میپذیرن.

اما برای رشد کسب و کار شخصی فقط پذیرش خطرات کافی نیست.در واقع 9 مورد از 10 مورد افرادی که شروع به کسب کار میکنن شکست میخورن چرا که خودشون رو برای رویارویی با دنیای حقیقی کسب و کار آماده نکردن و فقط به رویا پردازی پرداختن.

برای شروع کسب و کار خودتون باید جواب دو سوال رو بدونین:

1 – چقدر خواهان پیروز شدن هستین؟

تا بحال به این موضوع فکر کردین؟ فقط خواستن مهم نیست این خواستن باید به اندازه ای بالا باشه که بعد از هر شکست بتونین دوباره بلند شین و به راهتون ادامه بدین.

2 – آیا از نظر ذهنی آماده هستین که صاحب یک کسب و کار جدید بشین؟این رو در نظر داشته باشین که کسب و کار یک طرحه نه یک محصول یا یه شیوه و اینکه هر کاری یک بهایی داره آماده پرداخت بها هستین؟

3-واقعا احتیاج به عوض کردن موقعیت کنونی احساس میکنید یا به عبارت دیگه فکر میکنید به جای دیگه تعلق دارید؟ جو زدگی با دانستن دو مقوله کاملا متفاوته ولی مرز بسیار باریکی بینشون وجود داره که ممکنه همین باعث بهای سنگینی بشه یا به اطلاح تو ذوق بخوره.

فرض میکنیم شما جواب تمام این سولات رو میدونید(کسی تو این دنیا نیست که بدونه!!)باید شروع کرد کم یا زیادش مهم نیست فقط شروع کردنش مهمه حتی اگر به صورت فکر کردن به اون کار باشه....بیاید از یه جا شروع کنیم......

چرا میخوام کارم رو عوض کنم...؟

این سوال خیلی مهمه و در واقع موتور محرک تمام انگیزه های شماس هر دلیلی که داشته باشه حتی مسخره ترین ها باز به شما مربوطه و برای شما قابل احترام مثلا از شهرت خوشتونو میاد دوست دارید دیده بشید و دورورتون رو پر کنید از کسانی که بهتون خیلی احترام بزارن یا شایدم پول برای شما خیلی مهمه و دوست دارید درآمدتون از یه سقف مشخص بالاتر بره و هر کاری که خواستید بکنید این دلایل کاملا به خودتون بستگی داره اما...اما.....دلیل انجام باید مثل یه بنزین عمل کنه و همه جا به عنوان سوخت برای شما کار کنه(نگران نباشید مسخره ترین دلیل ها هم میتونن این کارو بکنن)..یعنی یه جا مثل موشک ببره هوا ولی جای دیگه خودش دلیلی باشه برای انجام ندادن کار...خوب من یه دلیل فرضی جور میکنم با یک آدم فرضی که البته هزاران انتخاب و شرایط مخصوص داره ولی کلیاتش همینه(باور کنید عین قضیه فیثاغورث که کسی حوصله اثباتش رو نداره و وجود داره).....اسم اون آدم رو میزارم "هومن" یا هر اسمی که میخواید یا هر جنسیتی که میخواید از اینجا به بعد هومن تو داستان ما هست شرایطش هم اینه یه آدم 28 ساله با تحصیلات دیپلم و قیافه کاملا معمولی و سالم(از نظر اخلاقی نه فیزیکی).هومن کارمند دفتری یه شرکت خصوصیه که ماهی 700 هزار تومن حقوق میگیره و هنوز مجرده و فکر ازدواج رو نمیتونه بکنه نه اینکه نخواد و تخصص خاصی هم جز همون کارهای معمولی دفتری و احتمالا نرمازار آفیس اونم تو سطح مبتدی تا اینجا به شرایط خیلی ها شبیه اما هومن یه روز بهش بر میخوره (به هر دلیلو دوستداره سطح درآمدش رو برسونه به ماهی 4 میلیون ومن در ماه و میخواد ازدواج کنه و خونه از و ماشین و غیره واسه خودش داشته باشه خوب تا اینجا یه آشنایی کوچولی با هومن پیدا کردیم حالا دلیل شما واسه تغییر شغل یا کارتون چیه..؟

کدوم کار...؟

همه ما به نحوی تعریفی از کار رویایی خودمون داریم که شاید بعضی وقتها به خاطر روزمرگی ها یادمون بره با چی حال میکنیم یا از چی بدمون میاد یا یه وقتی چشم باز میکنیم میبینیم کاری رو داریم انجام میدیم که ازش متنفریم ولی چاره ای جز انجامش نداریم این یه واقعیته که دنیا همیشه بر وفق مراد ما آدمها نیست و استثناء هم نداره اما همیشه این رو بدونید که دکمه ای به نام "تغییر" در کنار همه کارها وجود داره که فشلر دادنش تاوان داره خیلی ها نمیدونن همچین دکمه ای هست ولی اونهایی هم که میدونن حوصله تاوان دادن ندارن خوب چاره چیه؟...بیاید بلند فکر کنیم...

همیشه از کارهای پر تحرک خوشم میومده دوست داشتم تو یه جایی مثل فیلمها (مثل وال استریت) کار کنم صبح تا شب دادوبیداد بعدشم یه دست مزد خوب و بعدم خونه اما الان کارمند دفتری یه شرکتم (هومن) که به آینده کاریم اصلا مطمئن نیستم.

شما چی آخرین باری که راجع به کاری که میخواین فکر کردین کی بوده؟ اصلا میدونید کار رویایی شما چی هست..؟ اصلا کار کردن یعنی چی؟ چرا همه واژه ها انقدر بار معانی زیاد و وسیعی دارن... خوب این طبیت واژه گانه...چیکار میشه کرد...آخرین باری که نفهمیدید کی زمان گذشته دقیقا همون کاریه که شما باید روش متمرکز بشید چون زمان رو از دست دادید...تا حالا اینطوری نشدم...؟ خوب امتحان کنید بگردید تا ببنید کدوم کار یا فعالیتی این خصوصیت تو شمارو فعال میکنه اصلا مهم نیست چه کاریه...

فک کنم تا اینجا یه کم مفهوم کار کردن خلاصه تر بیان شده باشه.

درباره نویسنده
پر بیننده ترین مقالات
گـالـوانیــزه کـــردن (Galvanization)
تاریخ بروزرسانی1396/09/22 15:18:14 بازدید 622

سیستم شالوده بلندترین برج دنیا (برج خلیفه دبی) – بخش اول
تاریخ بروزرسانی1396/08/08 16:48:07 بازدید 530

انواع مش فولادی و کاربرد آن در سازه و معماری قسمت اول
تاریخ بروزرسانی1396/08/08 16:47:43 بازدید 490

حمل و نقل،یکی از ارکان قیمت گذاری
تاریخ بروزرسانی1396/09/20 13:02:33 بازدید 350

کسب و کـــار شخـــصی … آری یا نه؟
تاریخ بروزرسانی1396/09/14 15:39:19 بازدید 337

زمانی که کار نکردن بهترین کار است!
تاریخ بروزرسانی1396/09/08 09:04:49 بازدید 307

اولـــــــین ارســـــــــال برای فولـــادین
تاریخ بروزرسانی1396/09/20 15:33:24 بازدید 266