تاریخ بروزرسانی : 1 سال 1 ماه قبل بازدید : 244 نویسنده : مدیر سیستم تعداد نظرات : 0

نکاتی راجع به قرار داد هاکه بهتر است بدانید.

در دنیای کنونی آنقدر همه چیز تخصصی و پیچیده شده است که بعید است کسی به همه فنون وارد و مسلط باشد و بسیاری از کسب و کار های نو پا و بسیاری از شرکتهای بزرگ پی به برون سپاری کارهای روزمره خود برده اند.


تا اینجا همه چیز خوب است اما در این مقطع نیاز به قراردادی محکم که خیال شما را از بابت انجام صحیح و تحویل به موقع کار راحت کند به شدت احساس میشود در این مقاله و چند مقاله بعدی به این مهم خواهیم پرداخت که چطور میتوان قراردادی را بست که هر دو طرف معامله راضی باشند.

1-بهتر است که تمامی صفحات قرارداد امضاء و مهمور به مهر طرفین گردد این کار 3 دلیل اصلی دارد

 الف:جلوگیری از جعل و یا تهیه نسخه دیگر که متفاوت از نسخه اصلی است.

ب:عدم تعهد نسبت به پیوست ها و منضماتی که گاها موارد اساسی در آن ذکر می شود

    پ:جلوگیری از استنکاف متعهد از ایفاء تعهداتی که در صفحات امضاء نشده آمده است.

2-چنانچه مهارت و شخصیت و طرز اجرای قرارداد برای شما اهمیت ویژه ای دارد و به عبارتی قرارداد را به اعتبار و شخصیت متعهد منعقد ساخته اید،لازم است این امر را در قرارداد ذکر نموده و تصریح به مباشرت و یا متعهد و ضمانت اجرای قرارداد به غیر را مشخص نمایید.

3-بهتر است در متن قرارداد قید شود طرف قرارداد متعهد میگردد که دارای تجربه حرفه ای و عملی لازم در خصوص اجرای درست قرارداد را دارا میباشد.

4-قید گردد اقامتگاه قانونی طرفین همان است که در صدر قرارداد بیان شده و کلیه اوراق اداری و قضایی و مکاتبات ارسالی به نشانی های مذکور ابلاغ و قانونی محسوب شده و معتبر خواهد بود،مگر آنکه تغییر اقامتگاه یک هفته قبل کتبا به اطلاع طرفین برسد و در صورت عدم اعلام طرفین نمی توانند معترض این امر باشند.حسن این بند آن است که اگر به هر دلیل وارد اختلاف شدید با توجه به این بند قاضی دیگر از اعلام آگهی جلوگیری خواهد کرد و این یعنی صرفه جویی حداقل 80 روز در روند پرونده.

5-در قرارداد قید گردد که قرارداد در چند نسخه وصفخه و ماده و بند  دارای اعتبار واحد تنظیم شده است.

6-حدود طرفین به روشنی مشخص و ضمانت اجراهای تخلف ازآن نیز به وضوح بیان شود و لازم است طرفین در خصوص مسائلی از قبیل ذیل در متن قرارداد توافق نمایند:

الف:شرایط فسخ قرارداد و نحوه تقسیم هزینه ها در صورت فسخ قرارداد.

       ب:شرایط و هزینه های حمل و نقل،شرایط و زمان و مکان تسلیم موضوع قرارداد،ملاک محاسبه وزن محصولات و …وتعیین تکلیف در صورتی که پس        از تسلیم موضوع قرارداد در صورتی که عیبی در آن حادث گردد.

   پ:مالیات و بیمه و سایر کسورات قانونی

7-شرایط و نحوه دقیق پرداخت  و اینکه تادیه در چند مرحله و به چه صورت باید انجام پذیرد و ضمانت اجرای تخلف از آن و نیز مرجع نظارت بر اجرای قرارداد در متن  قرار داد به وضوح تعیین گردد.

8-کلیه هزینه های مربوط به محل تولید و اجرای پروژه اعم از هزینه اجاره بهاء،هزینه های جاری محل از قبیل هزینه های آب،برق،تلفن،و…و در کل تمامی هزینه های احتمالی به صورت اساسی و غیر اساسی و اینکه این هزینه های مذکور بعد یا قبل قرارداد ناشی شده باشند به وضوح بیان گردد.

9-بهتر است قید شود چنانچه متعهد جهت انجام تعهدات خویش مبادرت به استخدام فرد یا افرادی نماید شخصا بایستی کلیه مقررات استخدامی از جمله قانون کار و بیمه و غیره را رعایت نموده و در صورت بروز هر گونه اختلاف راسا پاسگو خواهد بود و متعهد له هیچگونه مسئولیتی در قبال امور نخواهد داشت.

10-بهتر است قید شود متعهد با امضای این قرارداد می پذیرد که از مفاد کلیه دستور العملهای صادره از مراجع قانونی اعم از بهداشت،تامیین اجتماعی و فنی آگاه است و بدین وسیله عذر جهل به مقررات از وی قابل استماع نخواهد بود و در صورتی که به دلیل تخلف از قوانین و مقررات روند اجرای قرارداد با توقف یا خلل مواجه گردد مسئولیت زیان وارده به تمامی متوجه تعهد خواهد بود.

11-در خصوص قوه قاهره(فورس ماژور) (Force majeure) بهتر است همه چیز به وضوع روشن شود و قید گردد طرفین بایستی ظرف مدت ……. روز از تاریخ وقوع حوادث طرف مقابل را آگاه سازند در غیر این صورت قابلیت استناد به قوه قاهره را نخواهد داشت.

12-در نظام حقوقی ما عرف جایگاه ویژه و به خصوصی را ایفا میکند. به موجب قانون مدنی عقود نه تنها متعاملین را به اجرای چیزی که در آن تصریح شده ملزم مینماید،بلکه متعاملین(طرفین معامله) به کلیه نتایجی هم که به موجب عرف و عادت یا به موجب قانون از عقد حاصل میشود ملتزم میباشند.لذا لازم است طرفین قبل از انعقاد معامله عرف هر منطقه را مورد بررسی قرار دهند یا به عبارتی دیگر با بیان واضح منظور خود را از بیان عرف مشخص نمایند.

13-در پایان اگر حوصله هیچکدام از موارد بالا را ندارید به وکیل حقوقی مراجعه کنید و بخواهید که در روز عقذ قرارداد همراه شما باشد.

موفق باشید

درباره نویسنده
پر بیننده ترین مقالات
گـالـوانیــزه کـــردن (Galvanization)
تاریخ بروزرسانی1396/09/22 15:18:14 بازدید 622

سیستم شالوده بلندترین برج دنیا (برج خلیفه دبی) – بخش اول
تاریخ بروزرسانی1396/08/08 16:48:07 بازدید 530

انواع مش فولادی و کاربرد آن در سازه و معماری قسمت اول
تاریخ بروزرسانی1396/08/08 16:47:43 بازدید 489

حمل و نقل،یکی از ارکان قیمت گذاری
تاریخ بروزرسانی1396/09/20 13:02:33 بازدید 350

کسب و کـــار شخـــصی … آری یا نه؟
تاریخ بروزرسانی1396/09/14 15:39:19 بازدید 336

زمانی که کار نکردن بهترین کار است!
تاریخ بروزرسانی1396/09/08 09:04:49 بازدید 307

اولـــــــین ارســـــــــال برای فولـــادین
تاریخ بروزرسانی1396/09/20 15:33:24 بازدید 266

مقالات مرتبط